Odpowiedzi na pytania czy warto ocieplić strych, oraz jak zrobić to skutecznie warto szukać w poniższym artykule. Otóż warto wiedzieć, że w nowych domach ocieplenie strychu staje się koniecznością. Jest to wymóg pochodzący z zakresu cieplnej izolacyjności przegród. Jeśli chodzi o starsze budynki, w nich również warto jest ocieplić strych, ponieważ niewątpliwie przyniesie to korzyści ekonomiczne, do których zaliczyć można oszczędność energii. Jaka zużywana jest w celu ogrzania całego budynku.
Dlaczego warto ocieplić strych?
Strych nieużytkowy w nowych budynkach należy w niektórych sytuacjach koniecznie ocieplić, ponieważ zmuszają do tego obowiązujące przepisy, które zapisane zostały w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim odpowiadać muszą budynki oraz ich usytuowanie. Tak więc, przy decydowaniu się na zakup projektu domu nieposiadającego użytkowego poddasza, wznosząc owy budynek należy zastanowić się nad właściwym ociepleniem strychu. Jeśli chodzi o starsze budynki, warto wiedzieć, iż ułożenie w nich warstwy termoizolacyjnej na nieużytkowym poddaszu może nie być zbyt korzystny. Nie posiadanie odpowiedniego ocieplenia spowodować może bardzo duże straty energii. Warto wiedzieć, iż przez strych uciekać może nawet dwadzieścia piec procent ciepła. Oczywiście, ma to spore odbicie na rachunkach za ogrzewanie, które mogą być wówczas bardzo wysokie.
Natomiast jeśli chodzi o poddasze użytkowe, nad nim połacie dachu powinny zostać ocieplone. Jeśli chodzi o nieocieplony oraz nieużywany strych, wystarczającym rozwiązaniem może się okazać położenie na stropie warstwy izolacyjnej. Nie ma sensu w zatrzymywaniu ciepła w dodatkowej przestrzeni pod dachem, gdyż prawdopodobnie i tak nie będzie ona wykorzystywana. Warto jest natomiast zadbać o to, aby ciepło pochodzące z pomieszczeń mieszkalnych ulokowanych niżej nie uciekało przez strop na strych. W przypadku natomiast strychu użytkowego naprawdę warto jest pomyśleć o położeniu izolacji również na połaciach naszego dachu.
Jaki jest koszt ocieplenia strychu?
Koszt ocieplenia strychu jest oczywiście kwestią indywidualną, wszystko zależy od tego jakie materiały zostaną użyte, oraz jaka firma się tym zajmie, chyba że decyzja pozostanie na wykonaniu tego samodzielnie. Co więcej, całkowity koszt zależy od tego, czy izolowany zostanie strop, czy połacie dachu, tak jak zostało wspomniane, istotne było również to, jakie materiały zostaną użyte do wykonania ocieplenia strychu. Jeśli chodzi natomiast o izolacje dachu, jest ona znacznie droższa, ponieważ posiada on dużo większa powierzchnie, która konieczna jest do zabezpieczenia. Tutaj warto zaznaczyć, ze położenie jednego metra kwadratowego wełny mineralnej to koszt około osiemdziesięciu złotych. Jeśli chodzi natomiast o cenę ocieplenia strychu z położeniem izolacji na stropie, jego koszt wynosić może około siedemdziesięciu złotych na metr kwadratowy. Z ceny tej, około czterdzieści pięciu złotych wynosić może koszt samego materiału.
Ocieplanie strychu nieużytkowego
Pierwsza kwestia jaka należy omówić jest cześć przestrzenna, jaka chcemy ocieplić, a także materiał jaki zamiar mamy użyć do tego przedsięwzięcia. Jeśli ma to być strop, należy zbudować najpierw sufit, który się nad nim znajduje. Ocieplanie nieużytkowego strychu stanowi czynność bardzo prostą. Wystarczy w odpowiedni sposób rozłożyć na stropie betonowym materiał izolacyjny, przykładowo wełnę mineralną skalną w rolce. Jeśli natomiast planowane jest chodzenie po strychu, konieczne okazuje się być wykonanie chociażby najprostszej możliwej podłogi, kolejnym krokiem będzie zamontowanie legary na stropie, w późniejszej fazie należy natomiast ułożyć miedzy nimi ocieplenie. W przypadku strychu ze stropem drewnianym działanie jest łudząco proste, jednak tym razem polecana będzie wełna mineralna szklana, chroniąca w dodatkowy sposób konstrukcje drewna przed ewentualnym pożarem. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne metody ocieplania strychu nad poddaszem. Przykładem takiego ocieplania może być chociażby nakładanie pianki poliuretanowej. W przypadku strychów nieużytkowych warto jest położyć grubszą jest warstwę, ponieważ nie ma znaczenie ile owa izolacja miejsca zajmie.