Budowa nowego domu to także konieczność zaplanowania nowych instalacji oraz tego, w jaki sposób będą one połączone ze sobą. Jest to zadanie, którym zazwyczaj zajmuje się architekt, jednak lokalne warunki mogą czasem wpłynąć na zmianę planów architektonicznych. Instalacja elektryczna jest jedną z ważniejszych, jakie będą znajdować się w naszym nowym domu. Coraz mniej osób decyduje się na życie bez prądu i taka wizja kusi już tylko survivalowych zapaleńców, którzy uwielbiają sprawdzać się w trudnych i surowych warunkach. Oczywiście część starszych osób na wsiach nadal żyje bez instalacji elektrycznej, jednak jest to coraz rzadsze zjawisko w naszym kraju. Jak zatem zaplanować instalację elektryczną dla swojego nowego domu? Co należy wziąć pod uwagę, aby instalacja była trwała i posłużyła nam przez długie lata? Jak podejść do instalacji elektrycznej, podczas gdy chcemy mieć na dachy panele fotowoltaiczne lub ogrzewanie podłogowe? Ważne, aby jeszcze na etapie projektowania znać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z tym, w jaki sposób tak naprawdę będziemy korzystać z instalacji elektrycznej w naszym nowym miejscu do życia. Sprawdźmy więc, jakie rozwiązania są możliwe we współczesnym budownictwie, a czego lepiej unikać.
Decyzje, jakie powinieneś podjąć przed zaplanowaniem instalacji elektrycznej w swoim nowym domu
Ważne jest, abyś jeszcze przed rozpoczęciem budowy określił, w jaki sposób chcesz pozyskiwać prąd. Najpopularniejszym i zalecanym rozwiązaniem jest podpięcie do sieci elektrycznej, jaką zapewnia elektrownia. Jednak coraz więcej osób oprócz podpięcia się do elektrowni decyduje się na samodzielne generowanie prądu. Najpopularniejsze możliwości to wspomniane wcześniej panele fotowoltaiczne, jednak drugą coraz częściej spotykaną możliwością są przydomowe turbiny wiatrowe, które można postawić na dachu. Oczywiście wówczas trzeba wybrać, czy na dachu znajdą się panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Jeśli dysponujesz więcej niż jednym budynkiem, przykładowo na Twoim terenie znajduje się garaż lub stodoła, wówczas możesz zainstalować zarówno panele fotowoltaiczne jak i turbiny wiatrowe.
Odnawialna energia elektryczna – czy warto ją wprowadzać do swojego domu?
Jeśli nie masz pewności, które rozwiązanie wygeneruje więcej prądu, wówczas najlepiej będzie zasięgnąć rady eksperta, który dokona odpowiednich pomiarów i doradzi Ci, co będzie bardziej opłacalne. Dobrze jest także wiedzieć, co będziemy z prądem robić. Oczywiście będzie nam on niezbędny do zasilania urządzeń domowych oraz do oświetlenia naszej przestrzeni w czasie wieczoru czy nocy. Jednak można także zainstalować system ogrzewania oparty o energię elektryczną. Jest to polecane dla osób, które pozyskują duże ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Wówczas staje się to bardzo opłacalny i jednocześnie niesamowicie ekologicznym rozwiązaniem. W końcu nikt nie chce spalać węgla w miejscu, w którym żyje, ponieważ wówczas to właśnie my i nasze dzieci wdychamy powstały w ten sposób smog. Ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej może być zwykłe, czyli po prostu pracować w oparciu o grzejniki, a może być także podłogowe. Ciekawym rozwiązaniem jest tylko częściowa instalacja ogrzewania podłogowego. Osoby, które się na to decydują zwykle wybierają łazienkę, jako miejsce gdzie zainstalują ogrzewanie podłogowe. Oczywiście istnieje także sposób na przechowywanie energii elektrycznej, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie będziemy w stanie przechować jej bardzo dużo. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest oddawanie nadwyżek energetycznych elektrowni i późniejsze odbieranie ich w czasie, kiedy trudniej będzie pozyskać energię ze źródeł naturalnych.
Estymowane zużycie energii elektrycznej
Dobrze jest także określić, ile prądu będzie zużywał Twój dom. Możesz to policzyć w specjalnych kalkulatorach dostępnych w Internecie. Aby móc dokonać takiej estymacji powinieneś wiedzieć, ile energii zużywają urządzenia elektryczne w Twoim domu. Dobrze jest po prostu wypisać sprzęty, jakich będziesz używać i tym samym określić poziom napięcia, jaki będzie musiała wytrzymać instalacja elektryczna w Twoim nowym domu, aby zaspokoić potrzeby Twoje i Twojej rodziny.