
Nowoczesne budynki mieszkalne często odznaczają się nietuzinkowymi rozwiązaniami, które można zastosować przy generowaniu energii elektrycznej. Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika, czyli nic innego jak panele słoneczne. Dofinansowania płynące z Unii Europejskiej sprawiły, że wielu Polaków zainstalowało tego typu panele na swoich dachach. Czerpiąc fundusze z dofinansowań nie ulega wątpliwości, że jest to opłacalne rozwiązanie. Jest ono opłacalne pod wieloma względami. Z jedne strony możemy skutecznie obniżyć swoje rachunki za prąd, a z drugiej dbamy o planetę oraz o czystość powietrza. Trudno zatem o bardziej opłacalne rozwiązanie, niż panele fotowoltaiczne. Jak się okazuje, można je postawić nie tylko na dachu domu, mogą to być także dachy innych budynków oraz po prostu zielona przestrzeń wokół domu (panele można stawiać bezpośrednio na ziemi). Na co należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na postawienie paneli fotowoltaicznych? Kiedy w ogóle nie opłaca się po nie sięgać? Czy może są one zawsze opłacalne, a zmienia się tylko czas zwrotu inwestycji?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych
Decydując się na panele słoneczne powinieneś w pierwszej kolejności zbadać, ile energii słonecznej ląduje na Twoim dachu w skali roku. Oczywiście nie musisz tego robić sam, takie pomiary wykona dla Ciebie każda firma zajmująca się instalacją paneli fotowoltaicznych. Aby dokonać takiego pomiaru firmy używają dronów oraz wielu uśrednionych wskaźników dla różnych terenów w Polsce. Zazwyczaj takie obliczenia są skuteczne i nie będą bardzo różnić się od wyników, jakie otrzymamy po zainstalowaniu paneli. Oczywiście miej na uwadze to, że każdy rok jest inny i trudno jest przewidzieć pogodę dla całych dwunastu miesięcy. Dlatego potrzebujemy posługiwać się liczbami uśrednionymi oraz estymacjami. Zatem jeśli Twój dom lub Twoja działka znajduje się w słonecznym miejscu, z którego można pobrać dużo energii słonecznej, wówczas instalacja paneli fotowoltaicznych będzie jak najbardziej opłacalna. Zadecyduj także, czy lepsze będą dla Ciebie panele mono krzemowe czy polikrzemowe. Szukając odpowiedzi na to pytanie również dobrze jest porozmawiać z ekspertami, którzy doradzą Ci w kwestii paneli i pomogą znaleźć najbardziej opłacalny wariant. W innym wypadku możesz się zwyczajnie pomylić, a takie pomyłki niestety często dużo kosztują.
Jak wykorzystywać energię słoneczną, zebraną przez panele fotowoltaiczne?
Gdy już będziesz zbierać energię słoneczną, wówczas dobrze abyś wiedział, w jaki sposób z niej skorzystasz. Częstym rozwiązaniem, najbardziej popularnym w Polsce, jest odsprzedawanie energii do elektrowni i późniejsze jej odbieranie. W ten sposób nie musimy inwestować w sieć energetyczną, ponieważ możemy skorzystać z tej, jaką zapewnia nam elektrownia. Efektem takiego rozwiązania są po prostu tańsze rachunki za prąd. Jednak coraz więcej Polaków decyduje się na magazynowanie energii słonecznej. Jest to możliwe dzięki specjalnym konwektorom, które pozwolą nam przechować pewne ilości energii. W takim wypadku dobrze jest, aby jak najwięcej urządzeń i instalacji w naszym domu działało na prąd, który wówczas możemy nazywać zieloną energią. Zatem jeśli Twoje panele generują naprawdę duże nadwyżki energetyczne, wówczas możesz się zdecydować na ogrzewanie domu za pomocą prądu. Może to być tradycyjny system ogrzewania, działający przez grzejniki czy kaloryfery, a może to być także ogrzewanie podłogowe. Jest ono niezwykle przyjemne w użytkowaniu, ponieważ nie ma niczego przyjemniejszego, niż chodzenie na boso po ciepłej podłodze, w czasie gdy za oknem sypie śnieg. Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest aż tak droga, jednak wymaga specjalnych paneli podłogowych, które sprawią, że ciepło nie będzie się magazynować pod podłogą. Zwróć na to uwagę przy wyborze rozwiązań najlepszych dla Ciebie i Twojej rodziny.
Dobrze jest mimo wszystko posiadać jakąś alternatywę, do ogrzewania energią elektryczną. Nigdy nie wiesz, czy dany rok będzie słoneczny, czy wręcz przeciwnie. Dlatego osoby decydujące się na takie ogrzewanie instalują również kominki czy piece kaflowe, którymi będą mogli ogrzać dom w czasie mniej słonecznego roku, co nadal jest opłacalnym rozwiązaniem.