
Budowa domu jest nie lada wyzwaniem, bez względu na to, czy budowaliśmy już kiedyś dom czy nie. Jest tak, ponieważ każdy budynek jest inny, każde miejsce jest inne i nawet duże doświadczenie nie powinno uśpić czujności, jaką trzeba zachować planując i realizując nowy budynek mieszkalny. Kiedy właściciele chcą oszczędzić pieniądze, wtedy najczęściej dochodzi do kompromisów budowlanych, które na dłużą metę będą powodować niechciane koszty. Dlatego dobrze jest dysponować większą ilością pieniędzy, niż ta potrzebna do budowy domu. Jeśli nasz budżet jest zaplanowany na styk, wówczas może się okazać, że nie uda nam się zakończyć budowy, lub że będziemy musieli z wielu wcześniej zaplanowanych rzeczy po prostu zrezygnować. Jakie są zatem najważniejsze aspekty w budowie domu, na które powinniśmy znaleźć środki, aby później nie przepłacać? Istnieje kilka takich kluczowych obszarów w budownictwie, bez których domy będą drogie w utrzymaniu i zwyczajnie niefunkcjonalne. Jakie to są obszary? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby później nie przepłacać? Sprawdźmy to, analizując kilka dostępnych scenariuszy eksploatacji budynku mieszkalnego.
Kwestia wentylacji, czyli o co musisz zadbać, aby w domu nie pojawił się niechciany grzyb
Jedną z najważniejszych elementów jest zaplanowanie wentylacji budynku. Niestety ten element często jest pomijany przez mało doświadczonych i nisko opłacanych architektów. Zatem rozmawiając ze swoim architektem zapytaj go, w jaki sposób zaplanował wentylację budynku. Ważne jest, aby budynek po prostu oddychał, dzięki temu wilgoć będzie miała swoje ujście i nie będzie się osadzać na ścianach. Nie jest tajemnicą, że po dłuższym czasie taka wilgoć zamieni się w pleśń, która jest groźnym dla ludzkiego zdrowia grzybem. Zarodniki pleśni mogą wniknąć do ludzkich płuc oraz mózgu, często prowadząc tym samym do niewydolności oddechowej czy nawet powstania śmiertelnie niebezpiecznych nowotworów. Zatem powinieneś zrobić wszystko co możliwe, aby w Twoim domu nie gromadziła się wilgoć. Najlepszym sposobem na uniknięcie wilgoci jest korzystanie z naturalnych materiałów budowlanych. Samo położenie drewnianych podłóg czy glinianych tynków sprawi, że pomieszczenie będzie znacznie lepiej wentylowane, niż w przypadku rozwiązań w całości syntetycznych. Oczywiście drewniane podłogi czy gliniane tynki są droższe, niż rozwiązania syntetyczne, jednak warto w nie zainwestować, gdyż dom to właśnie nic innego, jak inwestycja na lata.
Inny, dobrym rozwiązaniem jest grawitacyjny system wentylacji, który sprawi, że powietrze będzie swobodne przepływać przez cały budynek. Zadbaj także o to, aby móc wygodnie przewietrzyć swój dom, czyli aby posiadać okna wychodzące na każdy kierunek świata, czyli północ, południe, wschód i zachód. Dzięki temu, bez względu na to skąd wieje wiatr, zawsze będziesz mógł przewietrzyć dom. Jest to skuteczna i prosta, stosowana przez ludzkość od lat metoda na pozbycie się nadmiaru wilgoci z domu. Oczywiście jeśli chcesz posiadać w swoim domu klimatyzację, wówczas ważne jest, abyś regularnie ją czyścił. Systemy klimatyzacyjne często są siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów, natomiast ich regularne czyszczenie sprawi, że te drobnoustroje nie będą stanowić zagrożenia dla Ciebie, ani Twojej rodziny.
System izolacyjny – czyli ile ciepła będziesz tracić w czasie zimy
Kolejnym ważnym systemem w każdym domu jest izolacja przed zimnem. Zadbaj o to, aby Twój dom nie tracił niepotrzebnie ciepła, ponieważ wtedy będziesz zmuszony płacić wysokie kwoty za ogrzewanie budynku. Są to wydatki, których każdy chce uniknąć i każdemu zależy na ich obniżeniu. Dlatego nie pozwól na to, aby Twój dom posiadał “dziury” w systemie izolacji. Jak się okazuje, najważniejsze w systemie izolacji jest to, aby nie było w nim przerw. Dzięki szczelnej izolacji ciepło nie będzie mało którędy uciec i po prostu zostanie w naszym domu. Dotyczy się to głównie dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Zadbaj także o to, aby okna w Twoim domu posiadały trzy warstwy szyb. Zatem oprócz szyby zewnętrznej i wewnętrznej powinieneś także posiadać w każdym oknie szybę środkową. Dzięki temu mniej ciepła ucieknie przez okno, co sprawi, że mniej pieniędzy wydasz na ogrzewanie.