Niejeden z nas marzy o własnym domu. Latami zastanawia się, jak będzie wyglądała sypialnia, a jak urządzi przestronną kuchnię. Jednak w sytuacji, gdy już się ten dom kupi, wcale nie jest łatwo samodzielnie podjąć się aranżacji. W wyobraźni wszystko jest łatwiej dopasować, a gdy pojawiają się realne wymiary i wymogi techniczne, robi się o wiele trudniej. Dlatego też do zaprojektowania wnętrza domu warto zaangażować profesjonalistę. To on, dzięki swojej wiedzy, ale też zdobytemu doświadczeniu, wie najlepiej jak wykorzystać wszystkie możliwości danego wnętrza i osiągnąć najlepszy możliwy efekt.
Czy samodzielne urządzanie ma sens?
Oczywiście można spróbować samodzielnego urządzania domu, ale należy wtedy przygotować się na to, że będzie to czasochłonne i trudne. Aranżacja domu to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, ponieważ nasze pojedyncze decyzje będą składać się na obraz codzienności całej rodziny przez kolejne lata. Wystarczy kilka nieprzemyślanych rozwiązań i niewygodnych zastosowań, by to życie było bez sensu utrudnione. Ryzyko złych decyzji to jednak nie tylko subiektywnie niemiła sytuacja, ale też dodatkowy czas potrzebny na poprawki i fundusze, które trzeba przeznaczyć na ich wprowadzenie. Oczywiście, ze taki samodzielnie urządzony dom da ogromną satysfakcję, ale trzeba doprowadzić do satysfakcjonującego zakończenia tego procesu, a to będzie trwało dłużej niż myślimy i będzie wymagać zaangażowania mnóstwa sił. Nie każdy znajdzie w sobie mobilizację, by z jednakowym skupieniem oddać się urządzaniu każdego kolejnego pomieszczenia w domu. Natomiast specjalista oszczędzi nam tych problemów, a efekt który osiągniemy jest poza możliwościami zwykłego amatora. Warto tu pamiętać, że projekt tworzony przez specjalistę to nie jest odzwierciedlenie jego gustu i upodobań, ale faktycznych, rozpoznanych wcześniej potrzeb i oczekiwań Klienta. Zadaniem architekta jest stworzenie wnętrz, które będą odpowiadały na potrzeby osób w nich zamieszkujących, a jednocześnie będą w pełni funkcjonalne i ergonomiczne.
Jak powstaje projekt wnętrza?
Jeśli już zdecydujemy się na współpracę z architektem, warto się do niej wstępnie przygotować, by maksymalnie usprawnić cały proces. Powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy, a także co nam się podoba, w tym celu warto przejrzeć sobie kilka serwisów internetowych, w których prezentowane są aktualne trendy wnętrzarskie i stworzyć swoją tablicę inspiracji. Architekt i tak zada nam wiele pytań, które będą miały na celu rozpoznanie naszego gustu i zapotrzebowania, ale jeśli przygotujemy się ogólnie do pierwszego spotkania, to zwiększamy prawdopodobieństwo, że stworzony projekt będzie idealny. Spotkanie może odbyć się w pracowni architektonicznej, w naszym domu, ale też online, co otwiera przed Klientem ogromny krajowy rynek tego rodzaju usług. Na podstawie informacji, które pojawią się na takim wstępnym spotkaniu, architekt może zacząć tworzyć wstępne koncepcje wnętrz. One wskazują jedynie kierunek aranżacji, a nie konkrety, ponieważ to Klient musi zdecydować czy taki kierunek mu odpowiada czy lepiej pracować nad koncepcją dalej. Gdy ten wstępny kierunek jest zaakceptowany, ruszają prace nad szczegółami, a więc wizualizacjami poszczególnych pomieszczeń, ale też rzutami technicznymi, listami potrzebnych artykułów wyposażenia i innych produktów itd. Ten projekt będzie podstawą faktycznej aranżacji, bez względu na to, czy zajmiemy się nią samodzielnie czy to zadanie również powierzymy fachowcom.
Jak wybrać projektanta?
Rynek usług aranżacyjnych jest obecnie ogromny, więc podjęcie decyzji o współpracy z konkretnym biurem nie będzie najłatwiejsze. Popytajmy rodzinę i znajomych czy nie mieli doświadczenia z jakąś firmą tego typu. Możemy nawet nie wiedzieć, a piękne wnętrze domu sąsiada może być dziełem zdolnego projektanta, którego będziemy mogli zatrudnić z polecenia. Nie każdy będzie miał takie szczęście, ale nie warto przegapić swojej szansy na takie sprawdzone informacje, Jeśli opcja polecenia odpada, wtedy musimy polegać na informacjach, które znajdziemy w Internecie — opiniach na stronie internetowej biura i zamieszczonych tam dotychczasowych realizacjach, ale też opiniach, które pojawiają się w innych miejscach w Sieci.