
Dla pewnej radości życia i niezbędnego wyrażania siebie, dom w tradycyjnym stylu może być większą przygodą, niż nowoczesne, szare, puste wnętrza. W procesie urbanizacji ludzie stopniowo odrzucali kontakt z naturą. Aby odwrócić ten trend i promować zdrowy tryb życia, proponujemy prostą aranżację domu w tradycyjnym stylu. Tradycyjne domy przywołują majestat prostszych czasów. Niektórym wydaje się, że taki klimat wnętrz może być nietrafiony, lecz jest zupełnie przeciwnie. Umiejętne połączenie stylistyki ludowej z nowoczesnym nurtem jaki dyktuje nam otoczenie wyróżni budynek na tle innych. Nic nie stoi na przeszkodzie by postawić rustykalny dom nawet w centrum miasta, a gwarantujemy Ci. Będzie on wspaniałym miejscem, do którego z przyjemnością będziesz wracać po ciężkim dniu pracy by zaznać spokoju i odpoczynku od zgiełku pędzącego świata. Ale czy rustykalny, tradycyjny dom to tylko samo drewno i stare rupiecie jak zwykło się go kojarzyć? Sprawdźmy to!
Dla kogo odpowiedni będzie dom w rustykalnym stylu?
Może warto spełnić marzenia o domu z dala od miejskiego życia? Takim o rustykalnym i tradycyjnym stylu, który przypomina, jak żyli nasi dziadkowie, gdy byli młodsi – ciepły, gościnny i otoczony zielenią. Choć takie projekty nie są obecnie tak popularne, jak te cechujące się nowoczesną stylistyką to niewątpliwie mają one szerokie grono zwolenników. Przypadają do gustu tym, którzy czują związek z naturą, doceniają piękno naturalnych surowców i chcą mieszkać w przytulnych, ciepłych przestrzeniach. Jeśli ten opis charakteryzuje ciebie to bardzo dobrze trafiłeś.
Rustykalny dom – skąd to się wzięło?
Sama nazwa tego stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic oznaczającego wiejski. Historia tego wyrazu sięga XIX i XX wieku. Wtedy to pierwsze domy w tym stylu zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych. Napływało tam wtedy wiele ludności, chcącej zamieszkać w nowo powstałym państwie. Urządzano się wtedy z tego co było powszechnie dostępne i tanie. A co może być powszechnie dostępne i tanie w nowo powstałym państwie przełomu XIX i XX wieku? Surowce naturalne, takie jak drewno, kamienie, ale i ceramika, żelazo czy też miedź. Najmocniej wykorzystywano wtedy różne gatunki drewna, w tym cedr, wierzbę i orzesznika. Do dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło. W końcu o to chodzi by korzystać z tego, co dała nam natura. Pomimo tego, że kiedyś domy te budowano bardziej z przymusu niż z wyboru to po dziś dzień doceniamy piękno tych prostych, tradycyjnych konstrukcji. Przypominają nam dzieciństwo na wsi, pomagają odetchnąć od codziennego zgiełku i problemów naszego życia. Zawsze witają nas przytulną, ciepłą, domową atmosferą.
Jak konstruuje się domy w stylu rustykalnym?
Najczęstszymi materiałami używanymi do budowy szkieletu domu w stylu rustykalnym są bale, kamień, bloczki lub cegły, czyli wszystko to co tak bliskie naturze. Rama jest zwykle budowana na ziemi, a następnie podnoszona do ostatecznej wysokości. Po zakończeniu budowy na ściany nakłada się warstwę tynku w celu uzyskania gładkiego wykończenia. Później dom zostaje pokryty powłoką przeciwgrzybiczą, aby zapobiec rozwojowi pleśni w środku. Na ogół takie domy są domami parterowymi, z poddaszem zaadaptowanym na powierzchnie mieszkalne. Sama powierzchnia takiego domu zwykle nie przekracza 100m2. Wykorzystanie poddasza zwiększa przestrzeń użytkową, dzięki czemu na małej przestrzeni mieści się wiele dodatkowych metrów. Dom taki ma też dość lekką konstrukcję, lecz wysokiej jakości drewno w połączeniu z nowoczesnymi technikami budowlanymi daje poczucie bezpieczeństwa i trwałości wznoszonej konstrukcji.
Jak wykańcza się domy w stylu rustykalnym?
Wnętrze naszego rustykalnego domu ma ogromny potencjał i wręcz prosi się by go dobrze wykorzystać. Mimo to wbrew temu co może się wydawać nie musi ono wyglądać jak wnętrze wyjęte prosto ze skansenu. Wszystko można wykończyć i urządzić stylowo i elegancko. Kluczowa jest tu wyobraźnia i przestrzeganie kilku prostych zasad:
- nie gromadzimy niepotrzebnych, starych przedmiotów, na których osiada się jedynie kurz,
- zgrywamy ze sobą wszystkie elementy by stanowiły jedną, spójną całość
- wykorzystujemy sporo drewna, ale zachowujemy umiar i rozsądek korzystając także z innych naturalnych materiałów, które powinny podkreślać detale, by niechcący nie uzyskać przytłaczającej atmosfery
To jak wykończymy taki dom zależy tylko od nas. Zrobienie tego odpowiednio i ze smakiem poskutkuje powstaniem przepięknego, zachwycającego wnętrze, do którego z przyjemnością będzie się wracać. Dom, który powstanie będzie domem z duszą. Każdy element będzie miał swoją historię i razem będą tworzyć niepowtarzalny klimat. Zachwyci to wszystkich, nawet najbardziej wybrednych gości!